PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30680}

Piknik pod Wiszącą Skałą

Picnic at Hanging Rock
7,3 58 551
ocen
7,3 10 1 58551
8,2 28
ocen krytyków
Piknik pod Wiszącą Skałą
powrót do forum filmu Piknik pod Wiszącą Skałą

Mi do głowy przychodzą jeszcze dwa: stalker i odyseja kosmiczna 2001.
Oba ogląda się 'specyficznie' jak Piknik pod wiszącą skałą.
Znacie jeszcze jakieś tego typu filmy?

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

Przede wszystkim "Przekleństwa niewinności" Sofii Coppoli. Polecam ten film, również ze względu na to, że inspirację pani reżyser zaczęrpnęła właśnie z "Pikniku...".

ocenił(a) film na 10
MlodaPolnaBestia

Polecam również film "Images" Roberta Altmana z 1972 roku. Jest to film grozy, bardzo klimatyczny, poetycki. Jednym słowem WYJĄTKOWY.

ocenił(a) film na 8
MlodaPolnaBestia

Tak mnie zachęciłaś, że na 100% obejrzę:) Dzięki!
Ponoć w tych klimatach jest jeszcze 'ostatnia fala' - ale nie widziałem jeszcze tego filmu.

ocenił(a) film na 8
kyle_reese

Na 100% obejrzę to mówiłem o "images" bo "przekleństwo niewinności" ma jednak odpychający, wstrętny opis, więc nawet szkoda mi czasu na testowanie. Tajemnica - tak, ale nie w jakiejś ohydnej oprawie z psychicznymi/psychopatami - brrr itp.

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

A ja ci mimo wszystko polecę 'Przekleństwa...'. Nie mam żadnej pewności czy spodoba ci się ten film czy tez nie, ale jesli naprawde chcesz tego poetyckiego, dusznego klimaciku to on zdecydowanie tam jest.

ocenił(a) film na 10
bubble_factory

od siebie dodam jeszcze 'Niebiańskie stworzenia' Jacksona i 'Lato miłości'

ocenił(a) film na 8
caroline_is_a_victim

Filmy ktore wymienie, są z gatunku mrocznych i cieżkich, tak przynajmniej komentują je widzowie na forum. Budzą one skrajne opinie, od zachwytu do odrzucenia. Jednak jeśli chodzi o nastrój obcowania z Tajemnicą i możliwości tworzenia interpretacji, które po sobie pozostawiają, to naprawde ciekawe pozycje, jedne z lepszych jakie widziałem:

1. Lista płatnych zlecen - dwóch byłych żołnierzy podejmuje sie zlikwidowania kilku osob z listy dostarczonej przez zagadkowego zleceniodawce. Brytyjski thriller z niezwykle niepokojącym finałem.
2. Valhalla Rising - bezimienny wojownik decyduje sie wesprzec w wyprawie morskiej grupe chrzescijanskich rycerzy, ktorzy na mieczach niosa dalej swoja wiare. Rezyser niewiele wyjaśnia za to buduje niesamowity i przytlaczający klimat.
3. Toad Road - para młodych ludzi, eksperymentujaca z narkotykami, postanawia wybrac jako temat dla swojego tripa zbadanie miejskiej legendy o siedmiu bramach do piekła. Niezależne kino, eksplorujące podobny temat co "Piknik..."
4. Upstream Color - dramat Sci-Fi opwiadajacy o zainfekowanej niezwykłym pasożytem kobiecie. Film na tyle niezwykły, że zupełnie nie potrafie go ocenic. Nie wiem nawet czy mi sie podobał czy nie. Nic nie wiem :)
5, Wszystko dla miłości - rozwodzaca sie para z wyższych sfer, zmuszona jeszcze raz przemyslec swoje uczucia w umierajacym na ich oczach świecie. Metafizyka unosi sie nad tym obrazem niczym przykuty do wnetrza samolotu Sean Penn (jeden z bohaterów) albo odlatujacy żywcem do nieba Ugandyjczycy.

Nie napisze: miłgo oglądania, bo tak raczej nie bedzie, ale zapraszam do eksploracji tych naprawde głebokich filmowych światów. Łatwo nie bedzie, ale satysfakcji i przeżyc może byc mnóstwo.

ocenił(a) film na 9
1ceber1

1ceber1 gdzie dopadłeś Toad Road? Bo brzmi zacnie a na Filmwebie nie ma nawet opisu i ocen.

ocenił(a) film na 8
Envil91

zatoka z torrentami
na filmwebie jest tylko jedna ocena - moja :)
na IMDB userzy troche zjechali film, jednak jak sprawdzisz oceny krytyków to naprawde dobrze go przyjeli

ocenił(a) film na 9
1ceber1

Mam, dzięki :) Ale... nie ma do niego napisów, a przynajmniej ja nie mogę ich znaleźć. Z angielskim stoję nieźle, ale to jeszcze ten etap gdy skupianie się na tłumaczeniu odbiera mi przyjemnośc seansu :/

ocenił(a) film na 8
Envil91

smialo ogladaj wersje oryg. na pewno dasz rade. dialogi sa nieskaplikowane.

ocenił(a) film na 9
1ceber1

Miałeś rację, spokojnie podołałem. Dobry.
Kocham kwasowe, psychodeliczne i oniryczne klimaty w filmach.
Jeśli ten Ci się podobał, a wiesz conieco o stanach Bardo (etapach ponownej reinkarnacji w którą wierzą buddyści) to koniecznie obejrzyj "Enter the Void". Jak dla mnie perełka i jeden z moich ulubionych.

ocenił(a) film na 8
Envil91

Pierwsze słysze o tych stanach. Ciekawy temat, na pewno poczytam.
O filmie za to wiem sporo, jednak celowo go omijałem, bo kojarzy mi sie z psycho-wyżymaczką po której bede wstrząśniety i zdołowany. Jeśli możesz mnie zapewnic, że tak nie bedzie to chetnie go zobacze ;)


ocenił(a) film na 8
1ceber1

A właśnie!
"Drabina Jakubowa". Jesli jeszcze nie widziałeś, może Cie zainteresowac.

ocenił(a) film na 9
1ceber1

Tzn. muszę Cię ostrzec, że ma bardzo ciężki, gęsty klimat, ale wprost niesamowity. Wycisza i wciąga, ja oglądałem jak zahipnotyzowany. Ale mimo, że odwiedziłem Twój profil ciężko mi powiedzieć, czy Ci się spodoba. W moje gusta trafił bezbłędnie. Ma wszystko czego szukam w filmach - psychodele, kwasowość, oniryzm i jeszcze nawiązuje do buddyzmu z którym jestem bardzo związany. A wyzymaczka mózgu nie jest, bo każda scena ma sens, nie powinieneś się pogubić jak można np. u Lyncha. W każdym razie najlepiej sam oceń, ale koniecznie oglądaj wieczorem w skupieniu, i poczytaj trochę o bardo i tybetańskiej księdze umarłych :)

ocenił(a) film na 9
Envil91

A ,,Drabinę,, mam w filmach do obejrzenia. Będę musiał się skusić :)

kyle_reese

Dorzuciłabym jeszcze 'Oliver, Oliver' A.Holland.

ocenił(a) film na 8
M_Valo

Łał, dzięki za propozycje! Nie sądziłem, że aż tyle filmów powstało 'tego typu', bo nie są to łatwy temat i trudno go się przekłada na obraz filmowy..

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

"Lokator" Polańskiego jest też psychodeliczny jak "Images"... Może się spodobać.

ocenił(a) film na 10
milena19842

A dodając coś do poprzedniej wypowiedzi... "Przekleństwa niewinności" nie opowiadają niewyjaśnionej zagadki. To tylko płytka opowieść o tym, że młodzież popełnia samobójstwa...

ocenił(a) film na 8
milena19842

milena19842 - dzięki, za potwierdzenie moich intuicji, że "Przekleństwa niewinności" nie są aż tak dobre.

kyle_reese

Images....gdzie znalesc ten film, czy ktos wie?

ocenił(a) film na 10
olasza

Proponuję film Marczewskiego pt. WEISER, na podstawie powieści Pawła Huelle , zatytułowanym Weiser Dawidek.

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

Pierwsze co mi przychodzi na myśl to "Ostatnia fala" Petera Weira. Nie tak dobry film jak "Piknik", ale równie tajemniczy i niewątpliwie warty obejrzenia.

ocenił(a) film na 10
pacyfista4

Może nie ko końca o tajemnicy, ale dla mnie bardzo podobny pod względem klimatu jest "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" również Petera Weira. W moim odczuciu, to taki męski odpowiednik "Pikniku...", filmu zarezerwowanego jedynie dla osób wrażliwych. I oczywiście przyłączam się-Lokator, Przekleństwa niewinności, choć nie ukrywam, że sam początek i nastrój skojarzył mi się z Tajemniczym ogrodem.

ocenił(a) film na 8
lew890

Dzięki lew890: lokatora muszę koniecznie obejrzeć.

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

Okej, nie jest to może tak stricte film o tajemnicy, bardziej o wzajemnych międzyludzkich relacjach, dalekich od wzorcowych, tak w sporym uproszczeniu. Aczkolwiek oglądałam wczoraj film, który w dosyć luźny sposób nieodparcie przywoływał skojarzenia z dziełem Weira. Prawdopodobnie ze względu na pełną napięcia atmosferę, którą dałoby się kroić nożem : ) i białe kobiece suknie, tak podobne do tych z Pikniku. Mowa o Szeptach i Krzykach Bergmana. Zresztą, jak się zastanowić, można znaleźć i więcej podobieństw łączących oba filmy. Inna sprawa, że Bergman to też "półka obowiązkowa" dla każdego zapalonego filmofila, więc tym bardziej warto się zaznajomić : ).

ocenił(a) film na 10
MademoiselleDrama

Szepty i Krzyki jak najbardziej ,ja bym jeszcze Bergmana dorzuciła Fanny i Aleksander .A poza tym Anioły i Owady ,Kontrakt Rysownika ,Portret Damy i przede wszystkim film może nie o tajemnicy ale podobnie jak Piknik jedyny w swoim rodzaju -Orlando .

ocenił(a) film na 6
kyle_reese

Założyłeś temat dla filmowych snobów i masochistów. Większość tytułów tu wymienionych to filmy ciężkie i męczące, tak że trzeba być niezłym twardzielem, żeby się nimi delektować.
Dochodzi do tego paskudne podejście w stylu: ''Wiem, że to trudny film ale udało mi się go obejrzeć za jednym podejściem, a do tego przeczytałem gdzieś jego interpretację i teraz wszystko rozumiem co czyni ze mnie znawcę kina i prawdziwego konesera. Więc oczywiście dam wysoką ocenę, żeby wszyscy zobaczyli jaki ze mnie kinoman''

Nie mam do Ciebie żadnych pretensji ale ten temat to siedlisko zła :D

ocenił(a) film na 10
Aiden_Vaine

Aiden, a może założyciel wątku po prostu lubi takie filmy :)

ocenił(a) film na 8
Aiden_Vaine

Drogi Aiden Vaine masz sporo racji, że tego typu film bardzo łatwo ocierają się o jakiś masochizm albo śmiertelną nudę [trzeba bardzo uważać!] ale akurat np. Piknik do nich nie należy a ma ten wymiar tajemniczości i metafizyki. I właśnie o to mi chodzi.

Serdeczności!

ocenił(a) film na 9
kyle_reese

Weiser, Waking life, EXistenz, Kraina traw

ocenił(a) film na 8
Rada_Gaal

Existenz? A gdzie tu tajemnica? Nie wspominajac o tym, ze film wyjatkowo obrzydliwy wizualnie, w sensie, nie dla estetow. Nijak nie widze zwiazku z piknikiem i odyseja, ktore sa niczym poezja.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
kyle_reese

Od siebie dorzucę do bogatej już puli wymienionych filmów:

niepokojące "Pęknięcia" http://www.filmweb.pl/film/P%C4%99kni%C4%99cia-2009-475975

+ oraz te które wymieniłam już w podobnym temacie:

na pewno niezwykły klimat odnajdziesz w obrazie "Labirynt Fauna" http://www.filmweb.pl/Labirynt.Fauna

Niesamowitą atmosferę ma również "Suspiria" http://www.filmweb.pl/film/Odg%C5%82osy-1977-90970

Polecam też mroczną baśń "Opowieść o dwóch siostrach" http://www.filmweb.pl/film/Opowie%C5%9B%C4%87+o+dw%C3%B3ch+s...

Albo z nowszych, intrygujący "Stoker" http://www.filmweb.pl/film/Stoker-2013-583064

oraz kultowy już "Edward Nożycoręki" http://www.filmweb.pl/Edward.Nozycoreki

czy frapujący "Donnie Darko" http://www.filmweb.pl/Donnie.Darko pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
Rejka

Dziękuje Rejka za tak liczne pozycje. "Pęknięcia" (podobnie jak słynne "Labirynt Fauna" i "Edward Nożycoręki") mam już zaznaczone i niebawem obejrzę. "Donnie Darko" widziałem i niestety nie przypadł mi do gustu. Za to nabrałem dużą ochotę na "Pęknięcia" tym bardziej, że już wcześniej ten film miał u mnie dość wysoki priorytet a Ty powyższym wpisem go jeszcze podwyższyłaś. :)

kyle_reese

Stoker też powinien Ci się spodobać. I nie wiem, czy ktoś już nie wymienił - ale KONIECZNIE obejrzyj Heavenly Creatures Petera Jacksona. Jeśli lubisz filmy w tym klimacie, to zakochasz się w tym dziele.

kyle_reese

w związku z tematem , nie wiem czy dalej szukasz czy nie ale pisze
Podobne filmy, o tajemnicy?
linia zycia - 1990 Flatliners
misery - 1990
inni - 2001 The Others
szósty zmysł - 1999 The Sixth Sense
Nie oglądaj się teraz -1973 Don't Look Now
Nocna straż -1997 Nightwatch
może oglądałeś już je ???

ocenił(a) film na 8
lovvelas

Sorry, ale implicite miały to być filmy na poziomie a Ty mi tutaj serwujesz "Innych" czy "Nocna straż" (po tych dwóch odechciało mi się sprawdzać inne tytuły, ale dzięki za zainteresowanie :)) pozdrawiam.

kyle_reese

Wykaż zainteresowanie , chęci i poświeć czas a ktoś Ci podziękuje za to kręcąc nosem ... ehh
Nie namawiam , może i lepiej jak tych filmów nie zobaczysz ,
myślę , że nie zainteresowałyby Cię , pozdrawiam
The End

ocenił(a) film na 9
kyle_reese

"Upadające" (The Falling).

użytkownik usunięty
kyle_reese

The Witch (2016)
Don't Look Now
Pod skórą
plus wciąż tajemnicze i niepokojące, ale raczej nie dla estetów - Eraserhead

kyle_reese

Widzę, że ten tytuł jeszcze nie padł. http://www.filmweb.pl/film/Strangerland-2015-701015

Redaktorka

dzięki, zapowiada się ciekawie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones